Frequently Asked Questions

Måste jag vara 18 år för att utföra utbildningen?


Nej, det räcker att du är 16 år för att utföra utbildningen.




Vad händer om jag inte klara utbildningen?


Skulle man inte klara utbildningen under den planerade tiden så får man komma tillbaka och fortsätta öva vid nästkommande tillfälle. Detta gäller både de teoretiska och praktiska delarna. Inga extra avgifter tillkommer!




Får man köra truck utan truckkort?


Nej, enligt AFS 2006:05 § 18, från Arbetsmiljöverkets regler. "En truck får användas bara av den som har dokumenterade teoretiska och praktiska kunskaper för att använda den säkert."




Måste man använda skyddskor?


Ja, Enligt AFS 2006:5 §14, "En truckförare skall använda skyddsskor. Det gäller även för andra som arbetar med godshantering inom truckens arbetsområde." Hos oss får man låna skyddskor under utbildningen, storlekar från 34 till 48.




Behöver man svenskt personummer för ta truckkort?


Nej, det går bra och visa pass med dina uppgifter eller samordningsnummer.




Vad händer efter jag registrerat mig?


Efter registreringen kommer du få ett bekräftelsmeddelande till angivet nummer 2-3 dagar innan utbildningstart. I meddelandet medföljer tid, adress och annan viktigt information.





+34  608 33 15 94

Avenida Pirenaica 7

22330 - Ainsa 

Ordesa, Huesca

España

 

Copyright www.wearecanyoneers.com © - Todos los derechos reservados